2018 Volleyball Schedule

Date
Team Vs.
Scores
8/17
Cozad Jamboree @ 5:00 @ Callaway
W:  25-8, 21-25
 8/28
Pleasanton @ 6:30 p.m. Away
L:  25-17, 24-26, 17-25, 17-25
 8/30
Mullen @ 6:00 p.m. @ Away
 L: 26-24, 19-25, 24-26, 16-25
 9/4
Kearney Catholic @ 6:30 @ Callaway
  L:  25-23, 16-25, 23-25, 17-25
9/8
South Loup Invite @ 9:30 a.m. @ Callaway
South Loup Invite Champions!
W: A/M  25-16, 25-17
W: S/T 25-11, 25-7 
W: Mullen. 25-19, 25-19
9/11
South Loup Triangular @ 5 p.m. @ Arnold
W: Dundy County-Stratton, 20-25, 25-13, 25-20 (2-1) 
L 22-25, 25-23, 25-17 (2-1) 
9/18
Merna Triangular @ 4:00 p.m. @ Merna
W: A/M, 25-12, 25-14 (2-0) 
W: Elm Creek, 25-11, 25-14 (2-0) 
 9/22
Sutherland Invite @ 10:00 am @ Sutherland
Champions!
W:  Southwest 25-18, 25-15
W:  Chase County 18-25, 25-20, 26-24
W:  St. Pats 25-23, 25-27, 25-23
 9/25
Ansley-Litchfield @ 6:30 p.m. @ Callaway
W: Ansley-Litchfield, 21-25, 25-20, 25-21, 25-19 (3-1) 
9/27
Twin Loup Triangular @ 5 p.m. @ Sargent
W: Spalding Academy, 25-21, 25-15 (2-0)
W: Twin Loup, 25-27, 25-11, 25-22 (2-1) 
 9/28
Elm Creek @ 6:00 @ Away
 L:  25-18, 25-15, 10-25, 25-18 (3-1) 
 10/1
Sutherland @ 6:30 @ Arnold
W: 24-26, 25-22, 25-17, 25-19 (3-1) 
10/4
Maxwell @ 6:30 @ Arnold
W: 25-11, 25-17, 25-13 (3-0)
 10/11
Conference First Round A/L
W: 25-9, 25-14
 10/12
Conference Semi Finals 12:30/ Finals
L:  Cody-Kilgore:  13-25, 20-25, 25-23, 27-25, 10-15
Win 3rd Place vs. A/Merna 25-18, 25-17, 25-27, 25-17
 10/18
Amherst  @ 6:00 pm @ Callaway
L:  21-25, 15-25, 16-25
 10/20
GICC Tournament TBA
L:  Spaulding Acadmey 16-25, 14-25
L:  GICC 16-25, 17-25
W:  Centura 25-18, 22-25, 25-22 
W:  West Holt 25-20, 25-11, 
 10/23
Ainsworth @ 7:00pm @ Away
W: 25-17, 25-15, 25-22 (3-0) 
10/29  
Districts Round TBA
 W: Southern Valley 25-21, 25-12, 25-17 (3-0)

JV Volleyball Schedule

Date 
Team vs. 
Score 
Aug 28 
Pleasanton @ 5 pm. @ Away
Aug 30 
Mullen @ 5:00 @ Away 
Sept 4
Kearney Catholic @ 5:30 @ Callaway
Sept 10 
Anselmo-Merna @ 4:30 @ Arnold 
Sept 11 
South Loup Triangular @ 5:00 @ Callaway 
Sept 17 
Ansley-Litchfield Triangular @ 5 p.m. @ Ansley 
Sept 18
Rotating Triangular 4:00 pm @ Merna
Sept 24
Mid Plains Tournament @ 5:00 @ North Platte 
Sept 25
Ansley-Litchfield @ 5:30 @ Callaway
Sept 28
Elm Creek  @ 5:00 @ Elm Creek
Oct 1Sutherland @ 5:30 @ Sutherland
Oct 4Maxwell @ 5:00 @ Arnold
Oct 6
Ansley/Litchfield Tourn @ 9:00 am @ Ansley
Oct 18
Amherst @ 5:00 p.m. @ Callaway
Oct 20
Twin Loup Tournament TBA @ Sargent
Oct 23
Ainsworth @ 6:00 pm @ Ainsworth

Bobcats Volleyball News

  • Honors 2017

    Prep Dig 2nd Team - Avery Atkins.  All-State Honoaralbe Mention - Madison Reed, Shaylee Jones, and Jessie Sallach.  

    Lincoln Journal Star All State Honoarable Mention - Avery Atkins, Madison Reed, Shaylee Jones, Vayle Berger, and Jessie Sallach.

  • District Finals

    Congratulations to the South Loup Lady Bobcats who will play Southern Valley in the C2-8 District Final at Lexington on Saturday, November 4th at 5:00pm!  Go Bobcats!!

  • District Finals!

    We are in an exciting time right now! As some of you may know, the South Loup volleyball team beat Brady last night in the Sub-District Final. (The Bobcats were seeded first in the sub-district, but this was the first time they had beat Brady in the four years). It was very exciting and the girls won in 4 sets.

    They will go on to play Thursday night against Dundy County Stratton in Sutherland at 7 pm. If they win this game they will go on to play at the state tournament in Lincoln.

    We will not be able to post to the Cube video site to watch.  Sorry


RSS Feed

Volleyball 2017

2016 Bobcats Volleyball Gallery

Bobcats Volleyball Gallery

News Archive

Coaching Staff

Head Coach:

Randi Atkins  [email protected]

Assistant Coach:

Kim Sallach  [email protected]