Track & Field 2017

Date
Event
Time
Location
 March 16
 U.N.K INDOOR
 1:00 PM
 UNK
 March 25
 ST. PATS INVITE
 10:00 AM
 Hershey
 March 31
 ELWOOD INVITE
 10:00 AM
 Elwood
 April 7
 SOUTH LOUP INVITE
 10:00 AM
 Arnold
 April 13
 BURWELL INVITE
 9:00 AM
 Burwell
 April 22
 HERSHEY INVITE
 10:00 AM
 Hershey
 April 28
 SR. HIGH CONFERENCE
 10:00 AM
 Arnold
 May 4
 CUSTER COUNTY INVITE 
 9:30 AM
 Broken Bow
 May 10
 DISTRICTS
 T.B.A.
 Away

Track & Field Schedule 

MAR 21 U.N.K INDOOR 4:30PM……………..UNK

MAR 28 ST. PATS INVITE 10:00AM……………..HERSHEY

APR 2 ELWOOD INVITE 10:00AM……………..AWAY

APR 10 SOUTH LOUP INVITE 10:00AM……………..ARNOLD

APR 17 BURWELL INVITE 9:00AM……………..AWAY

APR 25 HERSHEY INVITE 10:00AM……………..AWAY

MAY 1 SR. HIGH CONFERENCE T.B.A. ……………..ARNOLD

MAY 7 CUSTER COUNTY INVITE 9:30AM……………..BROKEN BOW

MAY 13 DISTRICTS T.B.A. ……………..AWAY

 

Bobcats Track & Field News

  • State Track Competition Times

    Friday, May 22, 2015:

    • 4x800 Relay 3:30 p.m.:  Jaden Lutz, Bobbi Barnes, Sandy Oliver, and Savanah Weverka
    • 100 Prelim 5:05 p.m.:  Shayla Dockweiler
    • Long Jump 5:30 p.m.:  Shayla Dockweiler
    • High Jump 5:30 p.m.:  Cade Connell
    • 3200 6:25 p.m.:  Merritt Eastman
    • 200 Prelim 8:05 p.m.:  Shayla Dockweiler

    Saturday, May 23, 2015:
    • Triple Jump 8:30 a.m.: Jordan Rush
    • 800 9:30 a.m.:  Jaden Lutz
    • 4x100 Relay 10:45 a.m.: Haley Reed, Madison Reed, Olivia Paulsen, and Jaden Lutz
    • High Jump 1:00 p.m.:  Shayla Dockweiler
    • 4x400 Relay 3:55 p.m.:  Blake Schwarz, Landon Furne, Layton Dockweiler, and Jack Rush


  • 2015 State Track Competition

    Congratulations to the athletes who qualified for the State Track Competition in Omaha next week.  We are very proud of you. Two athletes, Shayla Dockweiler and Jadeyn Lutz qualified in more than one event.  Overall, 15 athletes will be traveling to the competition on May 21st-23rd.

      Boys
      Merritt Eastman— 3200 meter run
      Cade Connell— High Jump


      Blake Schwarz—4x400 relay
      Jack Rush— 4x400 meter relay
      Layton Dockweiler — 4x400 meter relay
      Landon Furne— 4x400 meter relay

      Girls
      Shayla Dockweiler— 100 meter, 200 meter, High Jump, Long Jump
      Jordan Rush— Triple Jump
      Jaden Lutz— 800 meter, 4x100 relay, 4x800 relay
      Bobbi Barnes— 4x800 meter relay
      Sandy Oliver— 4x800 meter relay
      Madison Reed— 4x100 meter relay
      Haley Reed— 4x100 relay
      Savannah Weverka—4x800 relay
      Olivia Paulsen—4x100 relay


    Racheal Smith was also able to break the school record for shot put, and many athletes had a person best for the day.  Congratulations to all for a great season.


    Rick Peterson
    South Loup Track and Field
    Arnold, Public Schools


  • Sports Banquet 2015

    The 2014-2015 South Loup Bobcats Sports Banquet will be held May 14th in the Callaway School Gymnasium.  A potluck dinner will begin at 6:30 and the awards presentation will start at 7:15.  South Loup senior athletes will be asked to stick around and clean up afterwards.  We hope everyone can attend.  You are asked to bring your own table service.  Please notice the potluck requests below.

    • Junior High:  choice - salad, dessert, vegetable
    • Freshmen:  dessert
    • Sophomores:  salad or vegetable
    • Juniors and Seniors:  Main Dish
    • Coaches and Staff:  Main Dish


RSS Feed

Bobcats Track & Field Gallery

News Archive

Coaching Staff

Rick Peterson - Boys Head Coach

Mike Weverka - Girls Head Coach

Assistant Coaches:

Andy Schwarz